Podróże z dziećmi #38- Kosmiczne Ranczo
Dzisiaj zabiorę was w niezwykłą przygodę do Kosmicznego Rancza w miejscowosci Rosocz na Mazowszu! To magiczne miejsce pełne fascynujących atrakcji dla małych i dużych odkrywców kosmosu.
Kolejna miejscówka cyklu "Podróże z dziećmi"...
Nasz cykl podróżniczy "Podróże z dziećmi" działa nieprzerwalnie od 2015 roku, a wyprawa do Kosmicznego Rancza jest naszym 38 punktem tego przedsięwzięcia. Ten cykl powstał nie tylko z miłości do podróży i chęci pokazania dzieciom ciekawych miejsc. To nasz mały podróżniczy pamiętnik, a dla czytelników bloga ściąga ciekawych miejscówek i podsunięcia gotowych rozwiązań. Tak jest i tym razem.
Choć Kosmiczne Ranczo dopiero w tym roku rozpoczęło swoją działalność, to uważam, że to niezwykle ciekawe i doskonale przemyślane miejsce, które ma ogromny potencjał. Już teraz można zaobserwować w tym miejscu jak duże zaangażowanie jest zarówno właściciela oraz samych pracowników, którzy są niezwykle pomocni i świetnie odnajdują się w tym co robią.
Kosmiczne Ranczo- co to za park tematyczny?
Kosmiczne Ranczo to miejsce, które powinno znaleźć się na liście marzeń każdego miłośnika kosmosu. Wydaje się być połączeniem wiejskiego rancza z futurystycznym stylem kosmicznym, które wyróżnia się unikalnym charakterem i wyglądem. To niezapomniana podróż w głąb wszechświata, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Gdybyście mieli okazję odwiedzić to magiczne miejsce, nie wahajcie się ani chwili dłużej. Zaprzyjaźnijcie się z ufoludkami w Kosmicznym Ranczu i doświadczcie tego, czego nigdy wcześniej nie doświadczyliście.Czym na tle innych parków wyróżnia się Kosmiczne Ranczo?
Kosmiczne Ranczo ma nietypowy design, łączący elementy wiejskiej architektury z futurystycznymi akcentami kosmicznymi. Otaczające ranczo ogrody są pełne roślin o nietypowych kształtach i kolorach, nadając im kosmiczny wygląd, a same rośliny wydają się być zainspirowane obcymi gatunkami i planetami.W jedynym z budynków na placu głównym mieści się restauracja serwująca dania inspirowane kosmosem. Menu oferuje nie tylko smaczne potrawy, ale także prezentuje je w niezwykły sposób, jak np ufoburgery. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest dostarczanie zamówienia do stolika przez bota gwarantując niezapomniane doznania nie tylko u dzieci.
Na terenie rancza znajduje się wiele interaktywnych atrakcji związanych z kosmosem- ich spis znajdziecie niżej. A ponadto? Miejsce to organizuje regularnie wydarzenia tematyczne, takie jak kosmiczne zabawy, animacje czy spotkania z ufoludkami. Już teraz jest tego sporo, a każdy gość z pewnością znajdzie coś dla siebie. Oprócz tego Kosmiczne Ranczo posiada także sklep z pamiątkami, gdzie można zakupić nietypowe produkty związane z kosmosem.
Moduł Komandora (Command Module):
Atrakcje Kosmicznego Rancza, które pokochają wszyscy
Poznaj najciekawsze kolekcje i wystawy związane z kosmosem
- wystawa klocków LEGO, w której poznasz najciekawsze modele z serii Star Wars i związane z NASA modele floty z filmu Star Trek zapierające dech w piersiach
- unikalne okazy kosmicznych znaczków pocztowych dla fanów filatelistyski
- ponad 200 wyjątkowych naszywek wszystkich amerykańskich misji załogowych od Gemini do SpaceX
- meteoryty w tym KSIĘŻYCOWY, który można dotknąć
- Z Archiwum R, czyli wystawa na której odpowiemy sobie na pytanie czy jesteśmy sami w kosmosie. Super info, a duży plus za genialne makiety- musicie je koniecznie zobaczyć!
Ekspozycje edukacyjne
- model lądownika księżycowego z misji Apollo 11, który wylądował na Księżycu w 1969 roku w pełnej wielkości - skala 1:1
Moduł Komandora (Command Module):
- to część lądownika, która pozostała w orbicie Księżyca, a potem wróciła na Ziemię wraz z astronautami.
- moduł komandora miał stożkowatą formę, pokrytą ceramiczną osłoną termiczną, która chroniła astronautów przed intensywnym nagrzaniem podczas ponownego wejścia w atmosferę Ziemi.
- na zewnątrz można zobaczyć charakterystyczne panele kontrolne, anteny komunikacyjne i inne detale.
- to część lądownika, która faktycznie wylądowała na Księżycu, umożliwiając astronautom Neilowi Armstrongowi i Edwinowi "Buzzowi" Aldrinowi opuszczenie statku i krok na powierzchnię Księżyca.
- moduł księżycowy miał nietypowy, sześcienny kształt z nogami do lądowania.
- można dostrzec detale, takie jak silniki, anteny komunikacyjne, stopnie rakietowe i wiele innych.
Oba moduły zostały dokładnie odwzorowane w skali 1:1, aby zapewnić realistyczne wrażenia i oddanie prawdziwego wyglądu lądownika Apollo 11.
- modele rakiet kosmicznych z misji załogowych w super skali 1:10
- SpaceX Falcon 9: to rodzina rakiet nośnych zaprojektowanych i produkowanych przez firmę SpaceX, założoną przez Elona Muska. Falcon 9 jest wykorzystywany do dostarczania ładunków na orbitę, w tym satelitów, kapsuł zaopatrzeniowych i załogowych, a także do wynoszenia na orbitę satelitów Starlink w ramach projektu dostępu do szerokopasmowego internetu.
- Rakieta Wostok-1: to rakieta nośna wykorzystywana w radzieckim programie kosmicznym, która wyniosła na orbitę pierwszego człowieka w kosmosie, Jurija Gagarina, 12 kwietnia 1961 roku. Wostok-1 odegrał kluczową rolę w historii kosmicznych osiągnięć, umożliwiając pierwszy załogowy lot orbitalny.
- Shepard One (New Shepard): to nazwa rakiety suborbitalnej New Shepard, opracowanej przez firmę Blue Origin, której założycielem jest Jeff Bezos. Rakieta została nazwana na cześć astronauty Alana Sheparda, pierwszej Amerykanina w kosmosie. New Shepard jest konstruowany do krótkich lotów suborbitalnych z załogą turystyczną na pokładzie, oferując chwilę swobodnego stanu w nieważkości i widoki na Ziemię z wysokości około 100 km.
- Rakieta Mercury-Redstone: była wykorzystywana w amerykańskim programie Mercury, który wprowadził pierwszych amerykańskich astronautów w kosmos. Rakieta była modyfikacją rakiet balistycznych Redstone, a Mercury-Redstone 3 była rakietą, która wyniosła astronautę Alana Sheparda na suborbitalny lot w kosmos 5 maja 1961 roku. Ten lot stał się historycznym momentem w badaniach kosmicznych i wytyczał drogę dla przyszłych amerykańskich misji załogowych.
- tablice edukacyjne o kosmosie
Magia Kina Sci-fi
Jedyna w Polsce wystawa figur kosmitów znanych z filmów w pełnej skali 1:1Znajdziemy tu m.in.: Avatar, Predator, Obcy, Superman, Men in black, Dzień Niepodległości, Critters, Marsjanie Atakują, ALF, Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia, Venom , Thanos oraz wiele z uniwersum Star Wars. Gratką jest także Możliwość zrobienia sobie zdjęcia z E.T. ;-)
Strefa rozrywki
W strefie rozrywki znajdziemy ciekawe karuzele, które świetnie wpasują się w kosmiczny klimat. W skład tej strefy wchodzą:
- Grawitomat, czyli aż 12 metrowa wieża spadania- polecamy z całego serca ;-)
- Akademia Gwiezdnej Floty - karuzela z samolotami- można wspiąć się wysoko i podziwiać widok parku z góry
- Świnki w kosmosie - kolejka dla młodszych, choć nie tylko ;-)
Hala zabaw
Idealna nawet na niepogodę hala zabaw oferuje mnóstwo ciekawych form zabawy
- basen z piłeczkami
- mega klocki
- retro gry w tym flipery ze Star Trek i Star Wars, a także Arcade oraz nowsze modele
- plany filmowe, gdzie można zrobić sobie zdjęcie jako Kapitan KIRK na pokładzie USS Enterprise lub jako Imperator na Gwieździe Śmierci - super pamiątka!
Warto dodać, że na terenie Kosmicznego Rancza nie brakuje miejsc do aktywnej zabawy. Znajdziemy tu 3 różne place zabaw (nawet z kosmicznym różowym piaskiem), dmuchańce, poduchy- wodną i powietrzną oraz masę wspaniałych miejsc, gdzie możemy się bawić. Pamiętajcie, że ogranicza nas wyobraźnia!
Podczas naszej wyprawy udało nam się skorzystać z ciekawych animacji podczas których zobaczyliśmy jak łatwo z balonów stworzyć małe dzieła sztuki, a oprócz tego zaśpiewaliśmy ze wszystkimi autorską piosenkę Patrycji Lipińskiej i Mariusza Totoszko specjalnie napisanej dla Kosmicznego Rancza. Zabaw i możliwości jest cała masa, koniecznie musiscie się tam pojawić.
Obejrzyj krótki filmik z naszego pobytu w Kosmicznym Ranczo!
Jak dojechać do Kosmicznego Rancza?
Jako, że ten park tematyczny mieści się w centralnej Polsce, z każdego miejsca jest dość blisko, aby się tutaj zjawić.
Adres Kosmicznego Rancza to: Rosocz 24, 05-650 Rosocz (w gminie Chynów)
Możecie skorzystać także z załączonej mapki poniżej