Dlaczego dzieci chorują na depresję i jak można im pomóc?
Statystyki biją na alarm. W Polsce nieustannie rośnie czynnik samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Wiąże się to z chorobą znaną głównie wśród dorosłych. Niestety, w dużym stopniu dotyka ona i najmłodszych. Według WHO, aż 10%-20% dzieci na świecie cierpi na zaburzenie psychiczne, a depresja jest wśród nich najczęstszym. Znaczna ilość przypadków pozostaje niewykryta i nieleczona, przez co samobójstwo jest trzecią najpopularniejszą przyczyną śmierci wśród nastolatków.
Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży
Najczęstsze przypadki zaburzeń psychicznych u dzieci mają swoje korzenie w genach. Występowanie depresji u rodziców aż trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tego zaburzenia u ich dzieci. Do pojawienie się depresji musi zaistnieć odpowiedni bodziec, np. środowisko w którym spędza czas lub konkretne traumatyczne wydarzenie, które wywołało ogromny stres. Czynnikami sprzyjającymi depresji mogą więc być: konflikty w rodzinie, śmierć bliskiej osoby, przemoc, zaniedbania czy uzależnienia rodziców.Jak pomóc?
Pierwszym krokiem do pomocy potrzebującemu dziecku będzie zainteresowanie jego stanem emocjonalnym i zachowaniem. Ważna jest też rozmowa, zadawanie pytań i uważne słuchanie odpowiedzi. Proste, a jakże przydatne w rozpoznaniu. Następnym krokiem będzie wizyta u psychologa. Wczesna pomoc psychologiczna może przeciwdziałać pogłębieniu się problemu.W pierwszej kolejności specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem i jego rodziną. Wykonuje testy i ustala wszystkie czynniki, jakie mogły wpłynąć na rozwój zaburzenia. Psycholog zwraca również uwagę na ewentualne współistniejące zaburzenia i odpowiednio prowadzi terapię. Jej elementami są między innymi wspieranie wewnętrznego systemu kontroli czy poprawa relacji w rodzinie. Celem działań jest m.in. łagodzenie objawów zaburzenia, nauka metod radzenia sobie ze stresem, czy też budowanie pozytywnego obrazu samego siebie.