Czy warto kupować nawilżacz powietrza?
Okres jesienno-zimowy kojarzy nam się przede wszystkim z ciepłymi grzejnikami, kubkiem aromatycznej herbaty z miodem i cytryną, a także długimi popołudniami spędzonymi z najbliższymi na wspólnych zabawach czy oglądaniu ulubionych filmów.
Niestety sezon grzewczy to także suche powietrze, które generalnie nie wpływa dobrze na nasz organizm. Podczas późnej jesieni i zimy nasz dom wietrzony jest zdecydowanie krócej i rzadziej niż w ciepłe i słoneczne dni. Doprowadza to do przesuszenia powietrza, które w konsekwencji prowadzi do częstszych infekcji, problemów ze snem i oddychaniem, a nawet przesuszonej skóry. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 40% do 60%. Tymczasem w sezonie grzewczym spada nawet poniżej 20%. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup nawilżacza powietrza, który posiada szereg zalet i nie obciąży domowego budżetu.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Rynek jest już tak wysoko rozwinięty technologicznie, że nowoczesne sprzęty przydatne w domu różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także zastosowaniem.
- Tradycyjne nawilżacze
Niegdyś najprostsze nawilżacze powietrza stosowane w wielu domach ograniczały się do zawieszenia na grzejniku ceramicznego naczynia z wodą, które pod wpływem ciepła parowało dając ulgę. Był i jest do tej pory najtańszy sposób nawilżenia, aczkolwiek najmniej wydajny. Z czasem jednak funkcja była na tyle mało wydajna, że producenci postanowili wyprodukować nowoczesne urządzenia, które zwiększały efektywność w zależności od budowy i rozmiaru.
- Nawilżacze parowe
- Nawilżacze ewaporacyjne
- Nawilżacze ultradźwiękowe