Suchy poranek.
Czy wiecie, że moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat? O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu.
Moczenia nocnego nie należy bagatelizować. Jest to problem nie tylko medyczny, ale także społeczny. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale ten problem występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).
Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją, a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna.
Procedura leczenia zaczyna się odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad. Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl.
Następny etap to konkretne badania, które trzeba wykonać.
Co ważne, a często rodzice o tym nie wiedzą, zanim lekarz może dać jakąkolwiek diagnozę i określić leczenie –zawsze wcześniej potrzebuje do tego prowadzonego dzienniczka mikcji. Bez tej informacji rodzice często idą do lekarza, a tam odsyłani są „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Dlatego dobrze, żeby również poinformować rodziców, że jest taka procedura, a na stronie suchyporanek.pl mogą pobrać gotowy szablon dzienniczka mikcji. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są także jako aplikacja mobilna (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.
TEGO NIE RÓB:
- -Nie krzycz, nie krytykuj, nie stosuj kar fizycznych i psychicznych.
- -Nie zawstydzaj dziecka przy obcych.
- -Nie przekupuj go, ale też nie obiecuj złotych gór. Moczenie łóżka w nocy nie zależy od woli dziecka.
- -Nie wysadzaj dziecka w nocy na siłę. W ten sposób odsuwasz w czasie wytworzenie u niego nawyku budzenia się na sygnał wysyłany przez przepełniony pęcherz do ośrodków czuwania w mózgu.
- -Nie ograniczaj, zwłaszcza w drugiej połowie dnia, ilości płynów podawanych dziecku. Rozmiar pęcherza nie ma nic wspólnego z nocnym moczeniem. Gdyby tak było, dziecko moczyłoby się także w dzień.
- -Nie szukaj pomocy u psychiatry dziecięcego. Podawanie leków uspokajających nie zlikwiduje problemu nocnego moczenia. Taka kuracja będzie w ogóle nieskuteczna, a dziecko zmęczone i z poczuciem winy.
5 WAŻNYCH FAKTÓW DOTYCZĄCYCH NOCNEGO MOCZENIA